کوچک ولی مرگبار
این اصطلاحی است که سازندگان تیربار دستی پرقدرت و منحصر بفرد MP5 برای تعریف از این سلاح بی مانند بکار میبرند.

تیربار های کوچک همیشه جایگاه ویژه ای در جنگهای شهری دارند و در این میان پلیس ها و محافظان بیشترین نیاز را به این مرگ آفرینان کوچک داشته اند،چرا که قابلیت حمل آسان امتیاز مهمی است که قدرت مانور و حرکت نیروهای امنیتی را بهبود می بخشد.

تیربار دستی MP5 ساخت کارخانه هکلر و کخ (H&K) یکی از معروفترین و بهترین تیربار دستی گروه خود میباشد.طراحی و ساخت این سلاح به سالهای بعد از جنگ جهانی دوم بر میگردد.این سلاح در واقع نوع بهینه سازی شده سلاح Circa (سیرکا) میباشد و در ابتدا با نام MP-54 یا HK-54 معرفی گردید.

در سال ۱۹۶۶ پلیس مرزی و ارتش آلمان این سلاح را تغییر داده و آنرا با کد MP5 معرفی کردند این تیربار در دو مدل ارائه شد که نوع MP5 آن دارای قنداق ثابت و نوع MP5 A1 آن دارای قنداق کشویی بود.یکسال بعد کمپانی هکلر و کخ در شکل کلی این سلاح کمی تغییر ایجاد کرد.از آن جمله روزنه دید و شکاف درجه دستگاه نشانه روی آن بود.همچنین شعله پوش،خشاب،دستگیره قبضه و برگه ناظم آتش آن بهینه سازی شدند.خشاب این سلاح در نمونه های اولیه از نوع مستقیم بود که پس از ایجاد تغییر در خشاب از مدل منحنی استفاده شد.قبضه سلاح نیز از جنس ورق فولادی پرسکاری شده ساخته میشد که جای خود را به نوع پلاستیکی داد.

 

MP5 یک اسلحه سبک دستی و همچنین شانه ای می باشد که با هوا خنک شده و از یک خشاب استاندارد ۱۵ یا ۳۰ تیره تغذیه می کند. محفظه خرج (خزانه) آن برای استفاده تمام فشنگ های استاندارد سلاح کمری مانند ۹×۱۹،۴۰S&W،۱۰mmAuto ساخته شده است.این سلاح در تمام حالت های تک تیر،شلیک دو یا سه تیره و تیربار از حالت گلنگدن بسته شلیک می کند که همین عامل دقت شلیک هر گلوله را در تمام حالت ها بالا برده و MP5 را تبدیل به یک اسلحه قابل کنترل می سازد.ناگفته نماند که سرعت علمی تیر اندازی این اسلحه ۸۰۰ تیر در دقیقه می باشد.طراحی مدولی MP5 این قابلیت را به کاربر آن می دهد که با تعویض کردن اختیاری شش قسمت این اسلحه و اضافه کردن لوازم جانبی بعد از مونتاژ کردن از آن،در ماموریت های تخصصی مختلف استفاده کند.این فاکتور یکی از برتری های تاکتیکی MP5 نسبت به رقبای خود است.تنه MP5 بعد از فسفاته شدن با لعاب سیاه رنگی پوشیده شده است که حتی از خوردگی های ناشی از عملیات در آب های شور نیز جلوگیری می کند.

در مدلهای گذشته MP5 دارای برگه ناظم آتش دو زمانه( ضامن و تک تیر) که با ساخت MP5A2 ارتقا یافته و به سه وضعیتی تبدیل شد(ضامن،تک تیر،رگبار)،ولی در مدل MP5A3 باز هم ارتقا یافته و به برگه ناظم ۴ وضعیتی(ضامن،تک تیر،سه تیر،رگبار ) تبدیل شد.

مداومت آتش این سلاح بسته به نوع لوله و مهمات استفاده شده دارد. لوله آن امکان اتصال صدا خفه کن به آن را می دهد و همچنین می توان بر روی آن دوربین معمولی و دید در شب نصب کرد.همچنین امکان استفاده از نور هالوژن در جاهای تاریک این سلاح را به یکی از مرگ بارترین تیربار های دنیا تبدیل کرده است.

تیربار دستی MP5 در واقع همان G3 کوچک شده است،چرا که سیستم گلنگدن بسته از نوع تأخیری غلتکی،بدنه از جنس فولاد پرسکاری شده،دستگاه نشانه روی و بسیاری از قطعه های دیگر را از برادر بزرگتر خود یعنی G3 قرض گرفته.ولی دقت و ارگونومی آن بسیار بیشتر از G3 میباشد.دستگیره قبضه آن بصورت جداگانه ساخته شده و بر روی بدنه اصلی سلاح نصب میشود.برگه ناظم آتش آن همانند G3 در سمت چپ سلاح و در قسمت بالای ماشه قرار گرفته و بسته به نوع قبضه تپانچه ای بکار گرفته شده،در انواع ۲ حالته(ضامن و تک تیر) ۳ حالته (ضامن،تک تیر و رگبار) و ۴ حالته (ضامن،تک تیر،۳ تیر و رگبار) موجود میباشد.

نمونه های جدید این سلاح دارای شعله پوش مخصوصی هستند که میتوان یک صدا خفه کن را براحتی بر روی آن نصب کرد.دستگاه نشانه روی آن نیز همانند G3 در قسمت جلو دارای مگسک و در قسمت عقب دارای روزنه دید چرخشی چهار حالته میباشد.

مدل مخصوص از این سلاح که در سال ۱۹۸۰ برای پلیس آمریکا ساخته شده توانایی شلیک گلوله های ۱۰ میلیمتری (۲۵ × ۱۰) و
(S&W40 (22*10 را دارا است که در مقیاس اندکی ساخته شده.اگر چه تمامی مدلهای MP5 دارای قابلیت نصب صدا خفه کن میباشند ولی مدلی از آن با صدا خفه کن سرخود با کد MP5 SD2(قنداق ثابت پلاستیکی) و SD3 (قنداق کشویی) ساخته شده که همان گلوله های استاندارد ۹ × ۱۹ میلیمتری را شلیک می کند.

ویژگی ها:

سال تولید:۱۹۶۶

کشور سازنده:آلمان

کمپانی سازنده:کمپانی بزرگ هکلر و کخ

کالیبر:۱۹×۹ میلیمتر

تعداد خان:۶ عدد راستگرد

وزن سلاح بدون خشاب:۲٫۵ کیلوگرم

وزن سلاح با خشاب پر:۳٫۴۶۰ کیلوگرم

طول سلاح باز:۶۷ سانتیمتر

طول سلاح بسته:۵۰ سانتیمتر

وزن خشاب پر:۴۹۲ گرم

طول لوله:۲۲۵ میلیمتر

برد موثر:۲۰۰ کمتر

سرعت اولیه گلوله:۴۰۰ متر بر ثانیه

نواخت تیر:۸۰۰ تیر در دقیقه

ظرفیت خشاب:۳۰ – ۱۵ – ۴۵ تیری،با خشاب های کاسه ای و ۲قلو را هم سازگار است

وزن خشاب خالی:۱۶۰گرم

تعداد در یک جعبه:۵ قبضه

وزن کل بسته به همراه تجهیزات:۲۷ کیلوگرم

طول سلاح با قنداق ثابت:۶۹