اسلحه کمری VP-9 نام خانواده جدیدی از اسلحه های کمری نیمه اتوماتیک تمام پلیمر محصول شرکت پر آوازه هکلر و کخ آلمان می باشد. هکلر و کخ کار روی این اسلحه جدید را نزدیک به ۴ سال پیش از معرفی در سال ۲۰۱۴ آغاز نمود و در آخر در سه مدل مختلف تولیدش آغاز گشت:

مدل مخصوص بازار اروپا: مدل SFP-9SF

مدل مخصوص بازار آمریکا و جهان: مدل SFP-9TR

lمدل VP40 ( شلیک کننده مهمات کالیبر ۰٫۴۰ اسمیت وسون

طراحی :

طراحی منحصر به فرد VP-9 آن را به اسلحه کمری محبوبی تبدیل کرده است. استفاده از مواد پلیمر در ساخت آن ، وزن اسلحه را کاهش داده و همچنین قبضه آن قابلیت انجام تغییرات را داراست به گونه ای که با توجه به سلیقه شخص تیرانداز می تواند پوشش قبضه و جای دست اسلحه را تعویض نماید. شرکت هکلر اند کخ برای مقاصد تاکتیکی یک ریل پیکاتینی MIL-STD-1913 به این اسلحه اضافه نموده تا انواع دستگاه های نشانه روی لیزری/چراق قوه را بتوان به راحتی به آن اضافه نمود.

عمر لوله:

شیوه معروف چکش سرد کوره ای(Cold Hammer Forged) هکلر و کخ در ساخت لوله این اسلحه کمری به کار رفته که برای اولین بار در ساخت لوله اسلحه کمری MK23 SOCOM به کار رفت. در تست های انجام شده روی این لوله که بر روی پلتفرم P30 سوار بود ، ۳۰ هزار فشنگ ۹ میلیمتری را بدون هیچ مشکلی شلیک کرد ه این نشان از استاندارد بالای ساخت لوله VP-9 دارد.

مقاومت

شرکت هکلر و کخ برای عمر بیشتر بدنه و قطعات این اسلحه کمری با محلول مخصوصی به نام لایه محافظت در برابر شرایط آب و هوایی سخت محافظت کرده است. این محلول محافظ از تمامی قطعات فلزی سلاح در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت می نماید.

تولید

اسلحه کمری VP-9 تولیدش به طور کامل در کارخانه هکلر و کخ در شهر اوبرندورف واقع در جنوب غرب آلمان انجام می شود و این محصول آماده است تا در ماموریتهای مختلف تیراندازی ورزشی، امنیتی، اعمال قانون و نظامی به کار گرفته شود. تمامی مدلهای VP-9 شامل حال گارانتی مادام العمر هکلر وکخ می شوند و قیمت هر قبضه برای خریداران ۷۱۹ دلار آمریکا می باشد.

مشخصات

نوع : اسلحه کمری نیمه اتوماتیک

کشور سازنده: آلمان

سازنده: شرکت هکلر و کخ

سال تولید: ۲۰۱۴ تاکنون

انواع دیگر: VP40

وزن: ۷۵۳ گرم بدون خشاب

طول: ۱۸۶٫۵ میلیمتر

طول لوله: ۱۰۴ میلیمتر

عرض: ۳۳٫۵ میلیمتر

ارتفاع: ۱۳۷٫۵ میلیمتر

مهمات: ۹ میلیمتری و ۴۰ اسمیت وسون

نوع گلنگدن: عقب نشینی کوتاه، لوله چرخشی از نوع برونینگ

ظرفیت خشاب: ۱۵ فشنگ برای نمونه ۹ میلیمتری و ۱۳ فشنگ برای نمونه ۴۰ اسمیت وسون

سایتهای نشانه روی : آهنی و تریتیم