خا-55 (به روسی: Х-۵۵ Уран) ـ نام ناتو: آاس-۱۵ کِنت (AS-15 Kent) ـ نوعی موشک کروز استراتژیک ِ هواپایهٔ ساخت شوروی است که ۳۰۰۰ کیلومتر برد عملیاتی داشته و قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارد.

 

نیروی پیشرانهٔ خا-۵۵ را یک موتور توربوفن آر ۳۰۰-۹۵ تامین می‌کند. این موشک مثل اغلب موشک‌های کروز در ارتفاع پایین پرواز می کند تا ردیابی آن برای سامانه‌های راداری مشکل‌تر شود. خا-۵۵ در ارتفاع زیر ۱۱۰ متری و با سرعت ۵۷۱ تا ۹۱۷ کیلومتر پرواز کرده و با ۱۲۰۰ کیلوگرم وزن یک کلاهک هسته‌ای ۲۰۰ کیلوتنی (ده برابر قویتر از بمب اتمی ناگازاکی) را حمل می کند.

  • وزن ۱۷۰۰ کیلوگرم
  • طول ۸.۰۹ سانتیمتر
  • قطر ۷۷ سانتیمتر
  • برد موثر ۳۰۰۰ کیلومتر (خا-۵۵اس‌ام)
  • سرعت ۰٫۴۸ تا ۰.۷۷ ماخ
  • دقت ۱۵۰ متر (۲۵ متر در انواع تاکتیکی)

مدل به‌روز شدهٔ این موشک با نام خا-۵۵اس‌ام که در ۱۹۸۶ ارائه شد برای ناوبری از سامانه هدایت داخلی ترکام همراه با موقعیت‌یاب متناوب برای تطبیق داده‌های رادار داپلر موشک با نقشه ذخیره‌شده بر روی رایانه موشک استفاده می‌کند. سامانهٔ ترکام برای هدایت موشک ناوبری اینرسیایی را با داده‌های حسگر الکترونوری موشک و داده‌هایی که از سامانه موقعیت‌یاب جهانی گلوناس دریافت می‌کند، ترکیب می‌کند. ضریب خطای این موشک ۱۵۰ متر با قابلیت کاهش تا ۴۶ متر گزارش شده‌است.

موشک اس-۱۰ (نام ناتو: اس‌اس-ان-۲۱ سمپسون) شباهت زیادی به خا-۵۵ دارد و گاهی مدل دریاپایهٔ خا-۵۵ برای استفادهٔ زیردریایی‌ها معرفی می‌شود. البته اس-۱۰ از موتور توربوفن متفاوتی استفاده می‌کند.

در مارس سال ۲۰۰۰ گزارش شد که نیروی هوایی روسیه یک موشک کروز جدید را با کلاهک متعارف آزمایش کرده که خا-۵۵۵ نام دارد و مدلی از خا-۵۵ برای شلیک بمب‌های متعارف محسوب می‌شود که یک کلاهک جنگی ۴۱۰ کیلوگرمی از مواد منفجره شدیدالانفجار را حمل می‌کند. خا-۶۵ نیز مدل کوتاه‌بردتر خا-۵۵ برای استفاده‌های تاکتیکی است. برد عملیاتی این مدل به ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر و ضریب خطای آن به ۲۵ متر کاهش یافته‌است.

برنامه توسعه این موشک به یک مدل پنهان‌کار و بسیار دقیق‌تر با نام خا-۱۰۱ (کلاهک متعارف) و خا-۱۰۲ (کلاهک هسته‌ای) در اواخر دهه ۱۹۸۰ آغاز شده و این موشک از سال ۲۰۰ به نیروی هوایی روسیه پیوست. گفته می‌شود که خا-۱۰۱ در آینده به موشک کروز هسته‌ای اصلی ارتش روسیه تبدیل خواهد شد و قرار است بمب‌افکن‌های توپولوف-۲۲ام (قابلیت حمل چهار عدد) وسوخو-۳۴ (قابلیت حمل دو عدد) نیز علاوه بر توپولف-۱۶۰ و توپولف-۹۵ها به آن مسلح شوند.